"Experience AI": тренінг для тренерської когорти
Програма має на меті підготовку тренерської когорти для поширення програми «Experience AI» в Україні. Experience AI — це освітня програма, яка пропонує новітні ресурси зі штучного інтелекту та машинного навчання для вчительства та учнівства віком 11–14 років. Розроблена у співпраці Raspberry Pi Foundation і Google DeepMind, програма підтримує педагогів у захопливій і швидко мінливій сфері штучного інтелекту та залучає молодь до вивчення цього предмета.

Суб’єкт підвищення кваліфікації:
Громадська організація «ЕдКемп Україна»Розробники / розробниці програми:
Програма «Experience AI» упроваджується в Україні громадською організацією «ЕдКемп Україна» у партнерстві з Raspberry Pi Foundation завдяки фінансуванню Перейти за покликанням .Напрями підвищення кваліфікації:
- використання інформаційно-комунікативних та цифрових технологій в освітньому процесі, включаючи електронне навчання, інформаційну та кібернетичну безпеку
- емоційно-етична компетентність
- інклюзивна компетентність, створення безпечного та інклюзивного освітнього середовища, особливості (специфіка) інклюзивного навчання, забезпечення додаткової підтримки в освітньому процесі дітей з особливими освітніми потребами
- розвиток управлінської компетентності (для керівників закладів освіти, науково-методичних установ та їхніх заступників)
- формування у здобувачів освіти спільних для ключових компетентностей умінь, визначених частиною першою статті 12 Закону України «Про освіту»
- Інше: соціальна компетентність; інноваційність; навчання впродовж життя; педагогічна фасилітація.
Форма підвищення кваліфікації:
- Інше: змішаний формат
Види підвищення кваліфікації:
- тренінги (навчання за програмами підвищення кваліфікації)
Цільові авдиторії:
- Усі
Перелік загальних компетентностей:
- Емоційно-етична компетентність
- Критичне та системне мислення, здатність логічно обґрунтовувати позицію, творчість, ініціативність
- Педагогічне партнерство, здатність співпрацювати з іншими людьми
- Соціально-емоційна компетентність
- Уміння конструктивно управляти емоціями, оцінювати ризики, ухвалювати рішення, розв’язувати проблеми
- Цифрова компетентність, інформаційно-комунікативні та цифрові технології в освітньому процесі, включаючи електронне навчання, інформаційну та кібернетичну безпеку
Загальні компетентності вчительства за професійним стандартом:
- ЗК.01. Здатність діяти відповідально і свідомо на засадах поваги до прав і свобод людини та громадянина; реалізувати свої права і обов’язки; усвідомлювати цінності громадянського суспільства та необхідність його сталого розвитку (громадянська компетентність)
- ЗК.02. Здатність до міжособистісної взаємодії, роботи в команді, спілкування з представниками інших професійних груп різного рівня (соціальна компетентність)
- ЗК.04. Здатність до прийняття ефективних рішень у професійній діяльності та відповідального ставлення до обов’язків, мотивування людей до досягнення спільної мети (лідерська компетентність)
Перелік професійних компетентностей:
- Позашкільна освіта
- Інше: загальна середня освіта
Професійні компетентності вчительства за професійним стандартом:
- A1. Мовно-комунікативна компетентність
- А2.1. Здатність моделювати зміст навчання відповідно до обов’язкових результатів навчання учнів
- А2.2. Здатність формувати та розвивати в учнів ключові компетентності та вміння, спільні для всіх компетентностей
- А2.3. Здатність здійснювати інтегроване навчання учнів
- А2.4. Здатність добирати і використовувати сучасні та ефективні методики і технології навчання, виховання і розвитку учнів
- А2.7. Здатність формувати ціннісні ставлення в учнів
- АЗ. Інформаційно-цифрова компетентність
- АЗ.1. Здатність орієнтуватися в інформаційному просторі, здійснювати пошук і критично оцінювати інформацію, оперувати нею у професійній діяльності
- АЗ.2. Здатність ефективно використовувати наявні та створювати (за потреби) нові електронні (цифрові) освітні ресурси
- А3.3. Здатність використовувати цифрові технології в освітньому процесі
- Б1.1. Здатність визначати і враховувати в освітньому процесі вікові та інші індивідуальні особливості учнів
- Б1.2. Здатність використовувати стратегії роботи з учнями, які сприяють розвитку їхньої позитивної самооцінки, я-ідентичності
- Б1.4. Здатність формувати спільноту учнів, у якій кожен відчуває себе її частиною
- Б2.1. Здатність усвідомлювати особисті відчуття, почуття та емоції, потреби, керувати власними емоційними станами
- Б2.2. Здатність конструктивно та безпечно взаємодіяти з учасниками освітнього процесу
- Б3.2. Здатність залучати батьків до освітнього процесу на засадах партнерства
- Г2.1. Здатність організовувати процес навчання, виховання і розвитку учнів
- Д1.3. Здатність застосовувати різноманітні підходи до розв’язання проблем у педагогічній діяльності
- Д3. Рефлексивна компетентність
- Д3.1. Здатність здійснювати моніторинг власної педагогічної діяльності і визначати індивідуальні професійні потреби
Програма підготовки тренерської когорти розрахована на 120 год і складається з двох тренінгів та міжтренінгової практичної діяльності.
Тематичний план:
ТоТ 1. Занурення в програму «Experience AI». Зміст й структура програми. Інтеграція теми штучного інтелекту до навчальних предметів різних освітніх галузей. Питання етики, цифрової гігієни та синергії людського й штучного інтелектів у цифрову епоху. Підготовка до апробації уроків програми з учнівством.
Міжтренінгова практика № 1. Апробація навчально-методичних матеріалів уроків 1-6, аналіз та адаптація до українського контексту та можливостей інтеграції змісту уроків до навчальних предметів різних освітніх галузей. Ознайомлення з інструментарієм оцінювання програми. Тестування вебсторінки та інших інформаційно-методичних матеріалів програми.
ТоТ 2. Занурення в програму «Experience AI» (продовження) й інтеграція з програмами «Аси інтернету» і соціально-емоційного та етичного навчання. Розвиток та удосконалення тренерських навичок. Підготовка до організації і проведення круглих столів / семінарів для освітянства громади для популяризації програми «Experience AI».
Міжтренінгова практика № 2. Апробація навчально-методичних матеріалів програми додаткових уроків і матеріалів, узагальнення пропозицій щодо адаптації до українського контексту. Організація і проведення круглих столів / семінарів для освітянства громади для популяризації програми «Experience AI» та заходів із нагоди Всеукраїнського дня Гідності.
Підсумкова робота. Підготовлений звіт за міжтренінгову практику. Розроблені програми та матеріали круглих столів / семінарів для освітянства.
випускники/-иці програми мають сформоване уявлення про концептуальні підходи і принципи, структуру і зміст програми «Experience AI» та можливості її інтеграції з програмами «Аси інтернету» і соціально-емоційного та етичного навчання; підвищили компетентність з питань етики, цифрової гігієни та синергії людського й штучного інтелектів у цифрову епоху; готові до здійснення тренерської діяльності у межах реалізації програми, її мережування та до викладання учнівству й учительству.
* Сертифікат про підвищення кваліфікації є чинним упродовж 5 років та надає право здійснювати тренерську діяльність за програмою «Experience AI» для освітян.
Програма є закритою та реалізується для 20 осіб, які успішно пройшли конкурсний набір до тренерської когорти програми «Experience AI».
№ | Зміст | Терміни реалізації* | Кількість годин |
ТоТ 1 | Занурення в програму «Experience AI». Зміст й структура програми. Інтеграція теми штучного інтелекту до навчальних предметів різних освітніх галузей. Питання етики, цифрової гігієні та синергії людського й штучного інтелектів у цифрову епоху. Підготовка до апробації уроків програми з учнівством. | Березень - квітень 2025 року | 32 год |
Міжтренінгова практика № 1 | Апробація навчально-методичних матеріалів уроків 1-6, аналіз та адаптація до українського контексту та можливостей інтеграції змісту уроків до навчальних предметів різних освітніх галузей. Ознайомлення з інструментарієм оцінювання програми. Тестування вебсторінки та інших інформаційно- методичних матеріалів програми. | Квітень - червень 2025 року | 20 год |
Мастермайнд | 6 год | ||
ТоТ 2 | Занурення в програму «Experience AI» (продовження) й інтеграція з з програмами «Аси інтернету» і соціально-емоційного та етичного навчання. Розвиток та удосконалення тренерських навичок. Підготовка до організації і проведення круглих столів / семінарів для освітянства громади для популяризації програми «Experience AI». | Серпень - вересень 2025 року | 32 год |
Міжтренінгова Практика № 2 | Апробація навчально-методичних матеріалів програми додаткових уроків і матеріалів, узагальнення пропозицій щодо адаптації до українського контексту. Організація і проведення круглих столів / семінарів для освітянства громади для популяризації програми «Experience AI» та заходів із нагоди Всеукраїнського дня Гідності. | Вересень - грудень 2025 року | 20 год |
Мастермайнд | 6 год | ||
Підсумкова робота | Підготовлений звіт за міжтренінгову практику. Розроблені програми та матеріали круглих столів / семінарів для освітянства. | До 15 грудня 2025 року | 4 год |
* Організаторське коло залишає за собою право змінювати терміни реалізації складових програми у межах термінів її виконання, завчасно інформуючи учасницьке коло.